Valsts svētkos godināti izcilākie Vītolu fonda stipendiāti
Valsts svētku priekšvakarā fonda dibinātāji Vilis un Marta Vītoli aicināja 18 fonda stipendiātus-izcilniekus uz svinīgām pusdienām restorānā “Kolonāde. Mūsu stāsti”. To starpā Nautrēnu vidusskolas absolvente Megija Belinska (Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija, "Ekonomika").
Izglītība, godīgums un patriotisms ir Latvijas valsts turpmākās pastāvēšanas pamats. Tādēļ Vilis un Marta Vītoli, tiekoties ar stipendiātiem, devās uz Brīvības pieminekli, lai noliktu ziedus un pieminētu tos, kuri cīnījušies par mūsu neatkarību.
Izcilnieki, kuri saņem Vītolu fonda administrētās stipendijas, jau skolas gados ir apliecinājuši savu mērķtiecību, centību un vēlmi apgūt zināšanas. Viņi turpina studijas katrs savā izvēlētajā augstskolā – Latvijas Universitātē, Rīgas Stradiņa universitātē, Rīgas Tehniskā universitātē, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā, Daugavpils Universitātē – un nāk no dažādiem Latvijas novadiem, kas ir apliecinājums, ka izcili rezultāti ir iespējami gan mācoties ģimnāzijās, gan reģionu vidusskolās.
Sarīkojuma goda viesis, bijušais SEB bankas (tolaik Unibankas) stipendiāts no 2004.gada līdz 2007. gadam, šobrīd Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes dekāns Edvīns Danovskis dalījās ar vērtīgām atziņām, uzsverot, ka “neviens nav neaizstājams, toties ikviens var kļūt neatkārtojams”. Katrs stipendiāts dāvanā saņēma grāmatu par Viļa Vītola vecākiem "Nepārbraukušie. Viļa un Valentīnas Vītolu dzīvesstāsts" (autors Edžus Vējiņš, 2020) un dāvanas ar Vītolu fonda logotipu.
Cilvēku par izcilu padara ne tikai iedzimtās prāta spējas, bet galvenokārt vēlme nepārtraukti augt un mācīties, lai sniegtu ieguldījumu savas zemes attīstībā. Bet īpaša pateicība pienākas tiem, kas prot šādus jauniešus ieraudzīt, iedrošināt un palīdz viņiem apzināties, ka viss ir iespējams, ja ir uzņēmība un skaidrs mērķis. Paldies vidusskolu skolotājiem, augstskolu pasniedzējiem, ziedotājiem un stipendiātu ģimenēm par krietnu jauniešu skološanu!
Rēzeknes novada jaunieši studē ar Vītolu fonda administrētajām stipendijām
Latviešu ceļš uz pārticību un labklājību izsenis vedis caur izglītību. Tā Krišjānis Valdemārs jau pirms vairāk nekā simts gadiem teicis: “Visvairāk vajadzīgas zināšanas; tās pievelk vēlāk arī vajadzīgo kapitālu, kā magnēts pievelk dzelzi.” Tomēr izglītība nav tikai finansiālais ieguvums, tas ir cilvēka pašapziņu izšķirošs faktors. Tikai esot droši un pārliecināti par pamatu, uz kura stāvam, varam tālāk dot savu artavu, veidojot Latviju par labāku vietu mums visiem.
Pasaule mainās strauji, bet jau vairāk nekā divdesmit gadus nemainīga ir to labo cilvēku griba, kas caur Vītolu fondu gatavi palīdzēt jauniešiem iegūt augstāko izglītību. Katram ziedotājam ir sava motivācija un iekšējā pārliecība, bet cerības visiem vienas – ļaut izglītoties tiem, kas paši gatavi aktīvi līdzdarboties savu mērķu labā. Mūsu zelts – talantīgi jaunieši – ir izkaisīti pa visiem Latvijas reģioniem un novadiem, un ar ziedotāju gādību tiem ir iespēja augt un attīstīties, lai uzmirdzētu vēl spožāk.
Jauno mācību gadu ar Vītolu fonda administrētajām stipendijām Latvijas augstskolās uzsāka 830 studenti. No tiem aptuveni puse – pirmkursnieki, bet pārējie esošie stipendiāti, kuri studijas turpinās, saņemot fonda atbalstu. Pateicoties vairāk nekā 200 ziedotājiem no visas pasaules – Latvijas, Austrālijas, ASV, Kanādas, Lielbritānijas, Venecuēlas un Zviedrijas – gada laikā stipendijās būs iespējams izmaksāt aptuveni 1,6 miljonus eiro.
2022./2023. mācību gadā ziedotāju stipendijas no Rēzeknes novada saņem 26 jaunieši: Deina Svilāne (Oskara un Irenes Dumpju piemiņas stipendija), Neļa Kristīne Malahovska (Dulcie un Andreja Ozoliņu piemiņas stipendija), Unda Lomanovska un Dagne Tuče (Anonīmās Austrālijas ziedotājas stipendija), Sintija Onužāne un Katrīna Adijāne (Rīgas Hanzas Rotari kluba stipendija), Santa Svalbe (Veltas Skultānes piemiņas stipendija), Deivids Indriks (OP bankas stipendija), Viktorija Reble (Vaidas Miķītes Jordan stipendija), Māra Meikstume, Evelīna Belinska, Megija Belinska un Laima Grišule (Viktorijas Mickānes piemiņas stipendija), Jānis Platacis (Hugo un Mirdzas Karlsson piemiņas stipendija), Gusts Agafonovs (Ritas (Saulītes) Petričekas piemiņas stipendija), Jānis Počs (Korporācijas Fraternitas Lataviensis, Alfreda un Almas Apses piemiņas stipendija), Beate Lozda, Nadežda Verjovkina un Kate Katarīna Vinogradova (Asjas un Berndta Everts piemiņas stipendija), Dāvis Lozda (SIA "Kokpārstrāde 98" stipendija), Paula Kalniņa (SIA "Kurekss" stipendija), Evija Laizāne (In Memoriam Gaida Rīsbergs stipendija), Dina Beleviča, Diāna Gritāne un Aija Muravska (Gunāra Šterna piemiņas stipendija), Ainārs Kiserovskis (Dainas Bīriņas stipendija).
Pieteikšanās Vītolu fonda administrētajām stipendijām nākamajam studiju gadam sāksies 2023. gada 1. februāra un turpināsies līdz 1. martam. Vairāk informācijas: www.vitolufonds.lv.
Dāvids Rubens, Vītolu fonds
www.vitolufonds.lv
Viktorija Mickāne
Viktorija Mickāne dzimusi Nautrēnu pagastā 1917. gada 25. martā. Viktorija pabeidza Rēzeknes Skolotāju institūtu. Trimdas ceļš viņu aizveda uz Minheni, kur, neraugoties uz grūtajiem apstākļiem, ar izcilību tika pabeigtas studijas ārsta un zobārsta specialitātē. 1951.gadā Viktorijā pārcēlās uz Ņujorku, kur turpināja izglītoties. Viņa ieguva ārsta tiesības ar specializāciju psihiatrijā. Nākamos 40 gadus Viktorija strādāja atzītās psihoterapijas iestādēs. Latvijai atgūstot neatkarību, Viktorija sāka atbalstīt izglītības iestādes viņas dzimtajā Nautrēnu pagastā. 2008. gada februārī tika dibināta Viktorijas Mickānes stipendija, kas tiek piešķirta Nautrēnu vidusskolas absolventiem. Tā īpaši paredzēta latgaliešu valodas, vēstures un kultūras studentiem, kā arī spējīgiem un cītīgiem citu zinātņu studentiem.