Nautrēnu

vidusskola

KiVa antibulinga programma

Forums – ‘’Kā Iesaistīt, Vadīt un Atbalstīt?’’

10. janvārī Nautrēnu vidusskolas atbalsta komanda piedalījās antibulinga programmas ‘’KiVa’’ forumā – ‘’Kā Iesaistīt, Vadīt un Atbalstīt?’’ Augšdaugavas novada Kultūras centrā ‘’Vārpa’’.

Foruma ietvaros plašāku informāciju par bulingu skolās, tā veidiem un rašanās cēloņiem stāstīja izglītības un uzvedības speciāliste Līga Bērziņa, kas pazīstama ar savu darbu portālā www.uzvediba.lv, izglītojošu spēļu un izglītības materiālu, kas saistīti ar uzvedības jautājumiem, izstrādi.

Šī bija lieliska iespēja uzzināt vairāk par bulingu, dzirdēt pieredzes stāstus no sava reģiona skolām, gūt pieredzes apmaiņu kolēģu vidū un dalīties idejām, kā popularizēt programmu ‘’KiVa’’ skolās, lai tā sasniegtu vēlamos rezultātus – novērstu bulinga gadījumus.

Mēs esam daļa no KiVa programmas

Vienaudžu pāridarījumu un bulinga izplatība Latvijas skolu vidē ir lielāka nekā jebkurā citā Eiropas Savienības valstī – trešā daļa skolēnu vismaz pāris reižu mēnesī ir cietuši no vardarbības skolā, liecina OECD dati. Piedāvājot vienotu rīcības plānu, lai mazinātu un novērstu pāridarījumu izplatību, Valsts kanceleja sadarbībā ar Latvijas Universitāti un Rīgas Stradiņa universitāti uzsākusi KiVa ieviešanu Latvijas skolās. Mūsu skola ir pievienojusies KiVa programmai.

Kas ir KiVa?

KiVa ir Somijas Turku Universitātē izstrādāta programma, kuras mērķis ir novērst bulingu un efektīvi risināt gadījumus, kuros tas ir noticis. KiVa nosaukums veidots no somu valodas vārdiem “Kiusaamisen Vastainen”, kas nozīmē “pāridarījuma novēršana”. Tā balstās uz desmitgadēm ilgiem pētījumiem par vardarbības mehānismiem un ir guvusi plašu starptautisku atzinību. Šobrīd programmu izmanto jau 23 valstīs visā pasaulē.

Ko nozīmē būt daļai no KiVa programmas?

  • Skolā strādāsim pie pāridarījumu novēršanas. KiVa programma paredz nodarbības visiem skolēniem, akcentējot uzmanību uz novēršanas nozīmi. Šīs nodarbības kopā ar īpaši izstrādātiem palīgmateriāliem veido KiVa programmas pamatu.
  • Nākamais solis ir gadījuma risināšana, kas sevī iekļauj darbu ar bērniem, kas bijuši iesaistīti bulinga epizodēs – gan kā pāridarītāji, gan cietušie. Šīs epizodes tiek pārrunātas un analizētas izmantojot KiVa  materiālus bulinga gadījumu risināšanā.
  • Mūsu skolā tiks veikta regulāra situācijas uzraudzība, tai skaitā ikgadēja skolēnu un darbinieku aptauja, kura sniedz atgriezenisko saiti par skolas antibulinga darba efektivitāti un to, kā bērni jūtas skolā.

Mēs ticam, ka KiVa mūsu skolā nav īslaicīga iniciatīva – tā kļūs par nozīmīgu un pastāvīgu mūsu darba daļu. Mēs esam patiesi priecīgi būt daļa no KiVa programmas. Esam gatavi kopīgiem spēkiem veidot draudzgu, drošu un iekļaujošu skolas vidi un sabiedrību.

Vairāk par KiVa varat uzzināt šeit.

Vēstule vecākiem no KiVa komandas Latvijā

KiVa programmas komanda Latvijā

2024. gada 29. augustā

Cienījamie vecāki,

Nav noslēpums, ka vardarbība starp vienaudžiem, tostarp bulings, joprojām ir būtiska problēma Latvijas skolās. Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) 2018. gadā veiktais pētījums atklāj satraucošus datus – Latvijā ir visaugstākā bulinga izplatība starp visām Eiropas Savienības valstīm. Vairāk nekā trešdaļa skolēnu vismaz pāris reižu mēnesī piedzīvo emocionālo vai fizisko vardarbību skolā.

Skolas videi ir jābūt drošai, atbalstošai un iedrošinošai. Tai ir jābūt vietai, kurā skolēni var attīstīties vispusīgi, iegūt zināšanas un prasmes, veidot attiecības un gūt pozitīvu pieredzi, kas palīdzētu bērnu izaugsmē. Taču skolēnu savstarpējie pāridarījumi padara skolas gaitas par nepanesamu ikdienas cīņu, kas ietekmē ne tikai aizskartā skolēna vēlmi apmeklēt skolu vai pievērsties mācībām, bet arī viņa psiholoģisko veselību.

2023. gadā Rīgas Stradiņa universitātei apkopojot pētījuma datus no 127 skolām Latvijā secināts, ka 40,2% skolēnu vismaz vienu reizi pāris mēnešu laikā ir saskārušies ar bulingu. Līdztekus nepatīkamas piezīmes vai apsaukāšanos ķermeņa vai seksualitātes dēļ piedzīvojuši 36,4% skolēnu. Tāpat 34% respondentu atzīst, ka pēdējo mēnešu laikā viņi paši vismaz vienreiz ir darījuši pāri citiem bērniem. Izplatīts ir arī bulings digitālajā vidē – kiberbulings. Pētījumā atklāts, ka 21,8% skolēnu ir kļuvuši par kiberbulinga upuriem. Jāuzsver, ka par kiberbulinga upuriem biežāk kļūst bērni, pret kuriem skolā jau vērsts tradicionālais bulings.

Svarīgs aspekts ir tas, ka bulinga izplatības rādītāji mainās atkarībā no bērna vecuma, un lielāks pāridarītāju īpatsvars ir tieši zēnu un jaunāko klašu skolēnu vidū. Visaugstākie bulinga gadījumu rādītāji – gan cietušo, gan kā pāridarītāju grupā – ir novērojami 2. klašu skolēnu vidū, kur no bulinga cietuši gandrīz trešdaļa skolēnu, savukārt bulingu pret citiem vērsuši aptuveni piektā daļa otrklasnieku.  Viszemākie bulinga izplatības rādītāji ir novēroti 9. klašu skolēnu vidū. Tieši tāpēc ir svarīgi jau laikus risināt bulinga problēmu skolās.

Lai mazinātu šo problēmu, Latvijā darbu ir uzsākusi KiVa programma, kas vērsta uz bulinga novēršanu un drošas skolas vides veidošanu. KiVa saimei jau pievienojušās 176 izglītības iestādes, un Jūsu skola ir viena no tām, kas drosmīgi pievienojas šai iniciatīvai, lai radītu drošāku un atbalstošāku vidi saviem skolēniem.

Ilgtermiņā no bulinga cieš pilnīgi visas iesaistītās puses – gan aizskartais bērns, gan viņa pāridarītājs, gan arī tie, kuri tikai novēro situāciju. Vieni kļūst nedroši, nepārliecināti par sevi, dzīvo pastāvīgās bailēs un viņos veidojas trauksme. Bet otri pieņem savu agresīvo uzvedību par normu, un viņos nostiprinās pārliecība, ka ar agresiju iespējams risināt it visu. Savukārt bērni, kuri izvēlas ignorēt problēmu, neiesaistīties un paiet garām, kā pieaugušie izmantos tās pašas problēmu risināšanas stratēģijas, padarot sabiedrību par vienaldzības un agresijas pilnu vietu.

Vide skolā ir nākotnes sabiedrības atspulgs. Tāpēc, lai mazinātu un novērstu pāridarījumu izplatību un radītu cieņpilnu un iekļaujošu vidi, Jūsu skolā šogad tika uzsākta starptautiska bulinga novēršanas programma KiVa, kas radīta Somijā. Skola, kurā mācās Jūsu bērns, ir viena no 176 izglītības iestādēm visā Latvijā, kuras šajā mācību gadā apņēmušās uzsākt aktīvu cīņu pret bulingu.

KiVa programma ir balstīta uz sadarbību starp vecākiem, skolotājiem un skolēniem, tāpēc Jūsu aktīvā līdzdalība ir nenovērtējams ieguldījums. Programma palīdzēs bērniem apgūt nepieciešamās zināšanas un prasmes, lai pretotos vardarbībai, kā arī veidotu stipru pamatu tādām vērtībām kā empātija, sapratne un līdzjūtība. Skolas KiVa komandas pedagogi ir apguvuši KiVa metodes, lai, vienlaikus strādājot gan ar pāridarītāju, gan ar cietušo bērnu risinātu situācijas un nepieļautu to atkārtošanos. Jūsu atbalsts ir būtisks mūsu centieniem veidot skolu, kurā valda cieņa un sapratne, un labestīgas attiecības starp bērniem.

Dati, kas iegūti vairāk nekā 200 Somijas skolās, liecina – pēc pirmā programmas ieviešanas gada KiVa skolās ir izdevies būtiski samazināt fiziskās un emocionālās vardarbības izpausmes, kas mazina arī bulingu virtuālajā vidē. Tāpat dati rāda, ka uzlabojas arī sekmes mācībās un vēlme apmeklēt skolu. 98 % skolēnu, kas cietuši no bulinga un kuriem atbalstu sniedza skolas KiVa komanda, uzskata, ka situācija ir uzlabojusies. Tomēr galvenā programmas veiksmes atslēga ir skolas kolektīva, skolēnu un viņu vecāku aktīva iesaiste, sadarbība un savstarpējs atbalsts.

Lai veicinātu izpratni par bulingu un KiVa programmu, vēstules pielikumā pievienojam nelielu ceļvedi un faktu lapu. Priecāsimies, ja varēsiet iepazīties ar materiāliem!

Mēs ticam, ka skolēnu, pedagogu, skolas vadības un Jūsu, vecāku, kopējais ieguldījums dos pozitīvu impulsu KiVa programmas veiksmes stāstam arī pie mums Latvijā. KiVa komanda Latvijā novērtē katra vecāka ieguldīto laiku un mīlestību savā atvasē, un mēs ticam – kopīgi spēsim radīt pozitīvas pārmaiņas šai nozīmīgajā ceļā uz empātijas, sapratnes un līdzjūtības veidošanu mūsu skolā. Vienoti mēs varam sasniegt lieliskus rezultātus, un priecājamies par to, ka Jūs esat ar mums šajā ceļojumā.

Ar cieņu,

KiVa programmas komanda Latvijā

Valsts kancelejas KiVa programmas pilotprojekta koordinatore Dace Valte, e-pasts: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., tālrunis: 67082975.

KiVa programmas pilotprojekta ieviesēja, Uzvediba.lv vadītāja Līga Bērziņa, e-pasts: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., tālrunis: 29413704.

KiVa vecāku ceļvedis

Saite uz vecāku ceļvedi.

Kas ir bulings?