Nautrēnu

vidusskola

Vēstures stunda

Nautrēnu vidusskolā VĒSTURES STUNDA kopā ar Valsts robežsardzes Ludzas pārvaldes darbiniekiem

 

4. februārī Nautrēnu vidusskolas jauniešiem bija iespēja piedalīties neparastā VĒSTURES STUNDĀ, kuru vadīja Valsts robežsardzes Ludzas pārvaldes darbinieki.

Nodarbība bija veltīta Latvijas brīvvalsts Robežsargu brigādes komandierim ģenerālim Ludvigam Bolšteinam, kuram 5. februārī apritētu 125. dzimšanas diena.

Lai labāk izprastu vēsturiskos notikumus un ar to saistītos procesus gan politikā, gan sabiedrībā, Valsts robežsardzes Ludzas pārvaldes Inspektore, pārvaldes priekšnieka palīdze seržante Agrita Vinokurova jauniešus iepazīstināja ar Ludviga Bolšteina personību, viņa armijas un kara gaitām, sasniegumiem un traģisko bojāeju.

Jaunieši apbrīnoja ģenerāļa gribasspēku, talantu un meistarību, jo tās sekmēja viņa karjeras izaugsmi. 1919. gadā Bolšteinu iecēla par 9. Rēzeknes kājnieku pulka komandieri, viņa patriotismu un nesavtīgo dzimtenes mīlestību raksturo devīze, kura bija Rēzeknes kājnieku pulka karoga otrā pusē “Ņem, tēvzeme, tavs esmu viss!". Par izcilo karavīra talantu liecināja arī daudzie saņemtie apbalvojumi: Sv. Staņislava ordenis, Sv. Annas ordenis, Lāčplēša Kara ordenis, Triju Zvaigžņu ordenis, Aizsargu Nopelnu krusts, Francijas Goda Leģiona ordenis, Somijas Baltās rozes ordenis, Somijas aizsargu krusts, Polijas Nopelnu krusts, Polijas Polonia Restituta ordenis u.c.

1928. gada aprīlī Ludvigu Bolšteinu iecēla par Robežapsardzības priekšnieku, viņa vadībā Latvijas brīvvalsts robežsardze tika izveidota par stabilu, labi organizētu militāru struktūru. Šajā laikā (no 1928. – 1940.g) Robežsargu brigādē tika izveidota laba materiāli tehniskā bāze, organizēta robežsargu apmācība, uzlaboti robežsardzes darba un sadzīves apstākļi. Diemžēl 1940. gada 21. jūnijā, pēc padomju okupācijas, ģenerālis Ludvigs Bolšteins savā darba kabinetā izdarīja pašnāvību, atstājot pirmsnāves vēstuli, kas adresēta „savai priekšniecībai”, kurā Bolšteins paskaidroja savu rīcību:

„Mēs, latvieši, sev uzcēlām jaunu staltu ēku – savu valsti. Sveša vara grib piespiest, lai mēs to paši noārdām. Es nespēju piedalīties.”

Pēc ģenerāļa Ludviga Bolšteina nāves atbrīvošanas cīņu veterāns, pulkvedis Arvīds Krīpēns rakstīja: "Ģenerālis devās nāvē ne aiz bailēm no gaidāmajām mocībām, bet gan, pildot augstāko karavīra pienākumu, lai aiznestu sev kapā tikai viņam zināmos valsts noslēpumus un glābtu daudzas dzīvības."

 

Nautrēnu vidusskolas jaunieši pateicas Valsts robežsardzes Ludzas pārvaldei par interesanto lekciju un iespēju gūt jaunas zināšanas par izcilo ģenerāļa personību – patiesu savas valsts patriotu.

Nautrēnu v-sk. direktora vietniece audz.d. R.Krišāne

Template Design Joomla