Nautrēnu

vidusskola

Brauciens uz Briseli

Vienotie platībmaksājumi lauksaimniekam, atjaunoti ceļu posmi, uzlabota ūdens kvalitāte, drošāka sadzīves tehnika, dalība apmaiņas programmās „Comenius” vai "Jaunatne darbībā" un tā tālāk – visus šos labumus savā ikdienā esam saņēmuši kopš iestāšanās Eiropas Savienībā (ES).

Ik dienas daudzi tūkstoši cilvēku Briselē un ārpus tās strādā eiropiešu interešu vārdā. Neklātienē daudzveidīgi varam uzzināt par Eiropas Savienības institūciju darbu un sekot līdzi visām iespējām, ko tās sniedz, taču vēl patīkamāk ir, kad rodas iespēja to visu iepazīt klātienē. Oktobra vidū mēs, 45 izglītības darbinieki no dažādām Latvijas vietām, tai skaitā septiņi Rēzeknes novada pedagogi, devāmies Eiropas Parlamenta (EP) atbalstītā mācību ekskursijā uz Briseli, lai lūkotu, kā tad šis darbs norisinās praksē, kāds ir ceļš, pa kuru tiek panākti praktiski un tehniski uzlabojumi ikkatra eiropieša ikdienā, tādējādi apvienojot teorētiskās zināšanas ar praktiskām zināšanām par ES institūcijām. (Raksts un fotogrāfijas Rēzeknes novada informatīvajā portālā)

Braucienā ar autobusu turp un atpakaļ ceļā tika pārvarēti vairāk nekā  4000 km, tika pavadītas piecas brīnišķīgas, iespaidiem bagātas ceļojuma dienas. Ceļā uz Briseli varēja vērot un salīdzināt piecu ES dalībvalstu – Latvijas, Lietuvas, Polijas, Vācijas un Beļģijas attīstību. Protams, ka mums Latvijā vēl ir daudz problēmu infrastruktūras, lauksaimniecības un citās jomās, bet priecē, ka arī mūsu lauki ir kļuvuši sakoptāki un ka vietējā sabiedrība jau izmanto daudzas iespējas, ko sniedz ES.

 

16.oktobra diena tika pavadīta Briselē, kur mūsu mācību ekskursija aizsākās Eiropas Parlamentā. Apmeklējumu un semināru nodaļas vadītāja Laura Zandersone stāstīja par darba kārtību parlamentā, sīkāk pakavējās pie Latvijas deviņu deputātu darbības savās nodaļās, iepazīstināja ar parlamenta kalendāru un savu līdzšinējo pieredzi, strādājot ES institūcijās. Diskutējām par ļoti plašu jautājumu loku, tādējādi vēl vairāk apzinoties, ka EP deputātu darbības rezultāti sastopami vai ik uz soļa, to neapzinoties un nenovērtējot. Deputāti ikdienā ar savu iniciatīvu cīnās par veselīgu pārtiku eiropiešiem, par drošāku sadzīves tehniku un citiem uzlabojumiem, kā arī popularizē Latvijas vēsturi, kultūrmantojumu. Ja vien būtu iespēja, mēs noteikti paliktu parunāties ilgāku laiku, jo divas stundas, sarunājoties ar Eiropas Parlamenta speciālisti, paskrēja vēja spārniem. Dienas oficiālā daļa noslēdzās interesantā ekskursijā uz Parlamentarium - Eiropas Parlamenta Apmeklētāju centru, kur interaktīvās nodarbībās ir iespējams iepazīties ar ES vēsturi un darbību.

Todien Brisele mūs lutināja ar skaistu un saulainu laiku, tādēļ centāmies izbaudīt vecpilsētas burvību, senās celtnes, mazās šaurās ieliņas un tikai tur mītošo īpašo auru. Briseles centra skaistāko daļu veido vecpilsēta un karaliskais kvartāls. Centrā atrodas Grand Place jeb Lielais laukums, kas ir Briseles vēsturiskais centrs, bijušais tirgus laukums, vispopulārākais tūristu piesaistes objekts un vieta, kurā vienmēr kūsā dzīvība. Grandiozais laukums lepojas ar grezno 15. gs. gotikas šedevru Hôtel de Ville (rātsnamu) un izsmalcinātajām ģilžu ēkām. Apmeklējām arī grezno, divu svēto Briseles patronu Sv. Miķeļa un Sv. Gudulas vārdā nosaukto katedrāli, kur apbrīnojām skaistās vitrāžas un kokgrebumus. Protams, pabijām pie pilsētas simboliem - strūklakas "Čurājošais puisēns"  un „Čurājošā meitenīte”. Tajā dienā vecpilsētā plaši atzīmēja un svinēja skotu dienas, tādēļ arī "Čurājošais puisēns" bija ietērpts skotu svārciņos. Tirdziņš Briselē ir līdzīgs, bet reizē arī atšķirīgs kā mums Vecrīgā - ar amatnieku darbiem, smalkām mežģīnēm, Briseles vafelēm un šokolādēm, jo beļģi tradicionāli bijuši izcili šokolādes meistari. Esot vecpilsētā, pēc tradīcijas ir jānogaršo turpat uz vietas ceptās vafeles - to arī izdarījām un ar gardu muti notiesājām.

Diena Briselē izvērtās iespaidiem bagāta, bet kā svarīgākie ieguvumi brauciena laikā izkristalizējās:

  • lielāka izpratne par lēmumu pieņemšanas procesiem;
  • iespēja pārbaudīt savas akadēmiskās zināšanas, apvienot teoriju ar praksi un diskutējot ar nozīmīgiem cilvēkiem;
  • iespēja gūt plašāku priekšstatu par Eiropas Savienības iespējām;
  • redzesloka paplašināšana un citas kultūras iepazīšana;
  • savas valsts kā daļas no Eiropas Savienības apzināšanās.

Vēl viena mācību ekskursijas laikā gūtā un prātā paliekošā atziņa bija par cilvēku pašapziņu un savas dzimtās valodas mīlestību, kas mums visiem būtu jāmācās. Viesnīcā, veikalos, krodziņos vai uz ielas cilvēki, protams, labi saprot angļu valodu, un ir vietas, kur var sazināties arī vācu valodā. Tomēr briselieši ar mīļu smaidu vienmēr atbild franču valodā un tikai tad, kad kļūst pilnīgi skaidrs, ka nesaprotat ne vārda, atbild angliski. Paldies par apmeklējumu un laba vēlējumi atvadoties atkal tiek sacīti savā valodā.

Mēs visi mājup devāmies apmierināti par braucienu, uzlādējušies ar jaunām emocijām, gudrāki un zinošāki, un kāds varbūt arī ar jaunu sapni par savu bērnu vai audzēkņu nākotnes nodarbošanos. Priecē ES institūciju, sevišķi EP, atvērtība eiropiešiem – ja ir vēlēšanās, šādos pieredzes braucienos var doties ne tikai pedagogi, bet arī skolēnu grupas un citi interesenti.  Par  mācību ekskursijas organizēšanu un vadīšanu lielu  paldies sakām VISC referentei (sociālās zinības, politika un tiesības, veselības mācība) Sandrai Falkai, kā arī Rēzeknes novada pašvaldības administrācijai par ieinteresētību un atbalstu.

Valentīna Turlaja, Nautrēnu vidusskolas skolotāja

Template Design Joomla